Adnan Yücel

Elazığ’da 1953 yılında doğdu, babası bir kara yolları işçisidir. Orta ve lise öğrenimini Elazığ’da yaptı. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi (1975).

 Daha sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümünü bitirdi ve Çağdaş Türk Edebiyatı üzerine yüksek lisans öğretimi yaptı (1979). Elazığ Karakoçan Lisesi, Ankara Yenişehir Lisesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi ve Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği görevlerinde bulundu (1975-1987). Daha sonra Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Türk Dili Öğretim Görevlisi Olarak çalışmaya başladı (1987). Evli ve iki çocuk babası olan Adnan Yücel 2002 yılında yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.
Yeni Adımlar dergisinde yayımlanan ilk şiirleriyle dikkati çekti (1974). Daha sonra Özgürlük İçin Direniş, Yapıt , Sesimiz , Petek , Sanat Edebiyatı 81 , Yeni Olgu , Dönem , Türkiye Yazıları , Somut , Dönemeç ,Yazko Edebiyat , Yaba Öykü , Yeni Şiir , Sanat Emeği , Anadolu Ekini , Temmuz , Tavır gibi dergilerde : Yeni Halkçı , Demokrat , Cumhuriyet gazetelerinde yazmayı sürdürdü. Ayko’nun kurucuları arasında yer aldı ve yönetiminde bulundu (1981-1987). Şiirde yoğunlaştı. Halk şiirleriyle de ilgilenen Adnan Yücel özellikle rubaileriyle bu coğrafyadaki tüm ezilenlerin sesi oldu.
En ünlü şiirleri arasında yer alan ‘’Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’’ nehir şiiri edebiyat dünyasına büyük ses getirdi. Büyük bir sevdanın anlatıldığı şiir , aslında devrime duyulan büyük özlemin ve Türkiye’deki siyasi hareketlerin dizelere dökülmüş bir özeti niteliğindeydi.

 

YAPITLARI ve ŞİİRLERİ

Kavgalara Sözlenen Sevda (şiirler , 1979)
Soframda Kaval Sesi (şiirler , 1982)
Bir Özlem Bir Türkü (şiirler , 1985)
Acıya Kurşun İşlemez (şiirler , 1985)
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek (şiirler , 1986)
Rüzgarla Bir (şiirler , 1989)
Ateşin ve Güneşin Çocukları (şiirler , 1991)
Karacaoğlan (inceleme , 1992)
Çukurova Çeşitlemesi (şiirler , 1993)
Sular Tanıktır Aşkımıza (şiirler , 1998)

Şairin son kitabı olan Sular Tanıktır Aşkımıza‘daki şaire dair tanıtım yazısında alıntılanmıştır.

ESERLERİ

Common phrases by theidioms.com