İBRAHİM KARACA

Rize’nin Pazar ilçesinin eski adı Haçapit, şimdiki adı ise Subaşı olan köyünde dünyaya gelen İbrahim Karaca ilk, orta ve lise eğitimini Rize’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1985 yılında bu okuldan mezun oldu.

Edebiyatla özellikle de şiirle ilgilenmeye daha çok1970’li yılların sonlarına doğru başladı. Üniversiteye başladığı 80’lerin başında ise bir yandan şiir yazmayı sürdürdü bir yandan da çalışmalarını farklı boyutlara çekerek halkbilimi araştırmaları ve derlemeleri yaptı. Oluşturduğu ilk şiir dosyasını 1985 yılında Akademi Kitapevi’nin düzenlediği yarışmaya gönderdi ve bu dosya başarı ödülüne değer bulundu. Dosya altı yıl sonra Belge Yayınevi tarafından “Ardından” adıyla yayınlandı.

1986 yılında Yeni Türkü Yayınevi tarafından düzenlenen ‘Yurtta barış dünyada barış’ yarışmasına da katılan Karaca, birincilik ödülünün sahibi oldu. Şiir alanındaki ürünleri Varlık, Yarın, Özgürlük Dünyası, Demokrat Arkadaş ve Zümrüt Rize dergilerinde yayınlandı. Sol tandanslı kültür sanat dergisi Tavır, hemen her sayısında Karaca’nın bir denemesini ya da şiirini yayınladı.

Sömürüye, ezilmeye ve sınıflararası farklılıklara başkaldıran şiirleri müzisyenin yanı sıra çeşitli gruplar tarafından bestelendi. 1994 yılında ikinci şiir kitabı “Phoenix”, yine Belge yayınları tarafından basıldı. Kitabının çıkmasından iki yıl sonra hayat üzerine yazdığı denemeler ve şarkıya yakın şiirlerinden oluşan kitabı bu kez Skala Yayıncılık tarafından sunuldu. Halen İstanbul’da yaşayan iki çocuk babası İbrahim Karaca’nınh bir doe ‘Yanakta Kalan’ adlı şiir kasete bulunmaktadır.

Eserleri
Şiir Kitapları: Ardından (1991), Phoenix (1994)

ŞİİRLERİ

ARDINDAN

Common phrases by theidioms.com